Moda dünyasını sarsan kadın tasarımcılar

1. Isabel Marant

Isabel Marant, 1994 yılında kendi markasını kurdu ve bu marka, parizyen tarzın dünya çapındaki temsilcisine dönüştü. Bugün ünü Fransa’yı aşan tasarımcının birçok ülkede mağazaları bulunuyor.

2. Jeanne Lanvin

Henüz 22 yaşındayken kendi modaevini kuran Lanvin, kendi kızı için diktiği kıyafetlerle şöhreti yakaladı. Küçük kızlartı modayla tanıştıran ünlü tasarımcı, kızları için kıyafet tasarlamasını isteyen annelerin gözdesi haline geldi.

3. Donna Karan

Anne Klein markası ile moda kariyerine adım atan Donna Karan, oluşturduğu “Seven Easy Pieces” isimli koleksiyonuyla, kapsül koleksiyon kavramının öncülüğünü yaptı.

4. Madeleine Vionnet

Moda dünyasına unutulmaz izler bırakan Vionnet, kadınları sıkı ve rahatsız korseler giymekten kurtardı ve oluşturduğu Helenistik tarzda kıyafetlerle moda dünyasında bir devrim gerçekleştirdi.

5. Vivienne Westwood

Westwood, moda dünyasının en cesur isimlerinden biriydi. Onun moda anlayışı tüketimden ve iyi giyinmekten oluşmuyordu. Westwood, insanlara “sürekli satın almayı bırakın” diyebilen, birçok toplumsal konuda ses çıkarabilen bir isimdi ve şüphesiz moda dünyasının unutulmaz karakterlerindendi.

6. Mary Quant
Mini eteğin yaratıcısı olan Quant, tasarımlarında benzersiz ve klasikleşen parçaları oluşturdu. Oluşturduğu Chelsea tarzıyla, modada sınırları paramparça etti.

7. Diane von Furstenberg

Furstenberg, tasarladığı V yaka, vücudu saran çapraz elbiseyle, sektörde büyük bir sarsıntı yarattı. Kadınların bağımsızlığını her şeyden önemli gören Furstenberg, kendi markasını kurdu ve 2006 yılında Amerika Moda Konseyi’nin başkanı olmayı başardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir